Ćwiczenia i ewakuacja w Szkole w Lądku

Ewakuacja i ćwiczenia w Szkole w Lądku, 28.09.2017 r.

W ewakuacji brali udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz pracownicy szkoły w Lądku. Wszyscy zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko  i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek szkoły.

Ćwiczenia w których udział brały jednostki z OSP Lądek, OSP Wola Koszucka oraz JRG PSP w Słupcy miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonego budynku.

Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Trening  próbnej ewakuacji  z pewnością  był dla dzieci i młodzieży dużym przeżyciem i doświadczeniem.

Olimpiada Pożarnicza CTIF – Villach 2017′

W dniach 8-17 lipca br. w austriackim Villach odbyły się XVI Międzynarodowa Olimpiada Pożarnicza wg reg.  CTIF, w której uczestniczyło ponad 3 tys. zawodników z 30 krajów, 240 reprezentantów Polski, w tym 40 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku. Pierwsze dwa dni wypełnione były oficjalnymi treningami podczas których drużyny miały okazję zapoznać się ze sprzętem, przeszkodami oraz poddać się pierwszej sędziowskiej ocenie. Środa to dzień oficjalnego rozpoczęcia olimpiady, dzień zapalenia znicza i zawieszenia flagi CTIF. Podniosły nastrój dopełniły galowe stroje oraz złożenie przysięgi fair play przez zawodników. Pierwsza drużyna z Lądku miała swój start w piątek. Wtedy to swoje umiejętności pokazali mężczyźni z gr. A. Pomimo dobrego czasu w ćwiczeniu bojowym i doskonałej sztafety, strażakom przytrafiły się punkty karne, które zepchnęły ich na 58 miejsce na 76 drużyn. Starty mężczyzn i kobiet z grupy B z punktami preferencyjnymi za wiek oraz kobiet w gr A, wypełniły całe sobotnie przedpołudnie. Tym razem szczęście dopisało. Wszystkie trzy drużyny osiągnęły zadowalające wyniki bez punktów karnych. Mężczyźni zajęli 10 miejsce na 32 drużyny. Kobiety z gr A wywalczyły 6 miejsce wśród 23 drużyn. Największym sukcesem okazał się start kobiet z gr B. Osiągnęły one trzecie miejsce, zdobywając brązowe medale. Przypomnijmy, że to kolejne pudło kobiecej drużyny, która w 2005 roku w Varażdin w Chorwacji również wywalczyła brązowe krążki. Sobotni wieczór i widok naszej reprezentantki z Polską flagą na podium zapewne wycisnęło łzy z oczu niejednemu kibicowi lądkowskich drużyn. Pamiątkowa statuetka, okolicznościowe medale i dyplomy dołączyły do bogatej kolekcji lądkowskiej sali tradycji.

– Brązowe medalistki wystąpiły w składzie: Olga Warczygłowa, Karolina Rewers, Monika Parus-Orchowska,  Justyna Miętkiewicz
(te 4 zawodniczki po raz drugi zdobyły brązowe medale), ponadto Halina Miętkiewicz, Małgorzata Ciesiółka, Anna Zawal, Wioletta Woźna, Teresa Wrzesińska, Elżbieta Perlińska.

Składy pozostalych drużyn: – Lądek gr. „A” kobiety – Weronika Szkudlarek, Sylwia Frątczak, Andżelika Nowiszewska, Natalia Zaparta, Klaudia Rachubińska, Michalina Warzychowska, Julia Król, Emilia Król, Agata Kaczorkiewicz, Olga Furmaniak.

– Lądek gr. „A” mężczyźni – Damian Przybylski, Sebastian Woźniak, Rafał Matuszak, Mateusz Matuszak, Mariusz Juszczak, Krzysztof Baczyński, Dariusz Majewski, Maciej Patrzykąt, Aleksander Muszyński, Jerzy Parus.

– Lądek gr. „B” mężczyźni – Marian Szygenda, Włodzimierz Frankiewicz, Zbigniew Grzybowski, Arkadiusz Ciesiółka, Jerzy Orchowski, Adam Szygenda, Bogusław Wrzesiński, Aleksy Rdesiński, Bartosz Wrzesiński i Eugeniusz Wrzesiński.

Za naszymi drużynami w daleką podróż wybrała się również duża grupa kibiców ze Starostą słupeckim Mariuszem Roga oraz Wiceprezesem Powiatowym ZOSP RP druhem Szczepanem Babaczem na czele. Jak widać ich doping dodatkowo zmobilizował zawodników do osiągnięcia

Gospodarzem kolejnej Olimpiady Pożarniczej w 2021 roku będzie Słowenia. Miejmy nadzieję, że i tam będziemy dopingować naszym wspaniałym drużynom.

X Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze OSP – Lądek 2017′

W dniach 26 i 27 sierpnia 2017r. na stadionie sportowym w Lądku odbyły się X Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze. Organizatorem zawodów był: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Słupcy i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy. Organizację zawodów wspierały również: Ochotnicza Straż Pożarna w Lądku oraz Urząd Gminy w Lądku.

W pierwszym dniu zawodów sportowych w zmaganiach udział wzięło 13 drużyn, w tym 8 męskich oraz 5 kobiecych.

Klasyfikacja końcowa Zawodów Sportowo – Pożarniczych jednostek OSP z powiatu słupeckiego przedstawia się następująco:

Grupa „C” – kobiety

2 miejsce: OSP Wacławów

3 miejsce: OSP Cienin Zaborny

4 miejsce: OSP Zagórów

5 miejsce: OSP Strzałkowo

„ SENIORZY” grupa „A” – mężczyźni

2 miejsce: OSP Wacławów

3 miejsce: OSP Skokum

4 miejsce: OSP Brudzewo

5 miejsce: OSP Wilczna

6 miejsce: OSP Szyszłowo

7 miejsce: OSP Bielsko

8 miejsce: OSP Powidz

Drugiego dnia w zmaganiach brały udział Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze: 18 drużyn chłopców i 7 dziewcząt.

Klasyfikacja końcowa Zawodów Sportowo – Pożarniczych MDP z jednostek OSP z powiatu słupeckiego:

Kategoria MDP CTIF 10-16 lat dziewcząt:

2 miejsce: OSP Krępkowo

3 miejsce: OSP Dolany

4 miejsce: OSP Kamień

5 miejsce: OSP Ratyń

6miejsce: OSP Ciążeń

7 miejsce: OSP Kornaty

Kategoria MDP CTIF 10-16 lat chłopców:

1 miejsce: OSP Zagórów

2 miejsce: OSP Skokum